Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Veterinarija>Veisimo metodai ir jų taikymas gyvulininkystėje

Veisimo metodai ir jų taikymas gyvulininkystėje

  
 
 
12345678910111213141516171819202122
Aprašymas

Įvadas. Literatūros apžvalga. Gyvulių veisimo metodai. Grynasis veisimas. Veisimas linijomis ir šeimomis. Kryžminimas. Stelbiamasis kryžminimas. Kuriamasis kryžminimas. Įterpiamasis kryžminimas. Hibridizacija. Gamybinėje gyvulininkystėje taikomi kryžminimo būdai. Išvados ir pasiūlymai.

Ištrauka

Kaip būsimiems Europos Sąjungos nariams, Lietuvos gyvulių augintojams bus keliami ir taikytini tam tikri reikalavimai. Šiandien tokie reikalavimai jau keliami visiem Europos Sąjungos gyvulių ūkiams. Norint juos įgyvendinti, būtina geresnė veislininkystės politika, veiksmingesnė gyvulių šėrimo strategija bei geresnis kiekvieno individualaus ūkio tvarkymas. Ateityje ūkininkai bus priversti gaminti dar sveikesnę produkciją. Šiuo metu visose Vakarų Europos šalyse didėja susidomėjimas gyvulių gerove ir vis labiau griežtėja aplinkosaugos reikalavimai.
Siekiant didinti gyvulių produktyvumą ir gerinti įvairias savybes, reikia turėti didelio genetinio potencialo gyvulių bandą. Tai galime pasiekti vykdant kryptingą atranką bei paranką, gyvulių kryžminimui naudojant tik kuo geriausius reproduktorius.
Pastaruoju metu pastebėta, kad pagrindinių žemės ūkio gyvulių ir paukščių procentas mažėja, tačiau gyvulininkystė ir toliau lieka viena iš pagrindinių žemės šakų. Mažėjant gyvulių, išskyrus ožkų, veislininkystė yra viena iš pagrindinių priemonių gyvulių produktyvumui didinti ir kitoms savybėms gerinti, tokiu būdu išlaikant gyvulininkystės apimtį bei didinant jos rentabilumą ir konkurencingumą. (14;p.22-23).
Lietuvos veislininkystės sistemą sudaro veislinių gyvulių augintojai, veislininkystės paslaugų organizacijos, veislininkystės institucijos – galvijų, kiaulių gerintojų asociacijos, žemės ūkio rūmai – pagrindinė institucija, kuri atstovauja veislininkystės savivaldai, ir Valstybinė gyvulininkystės tarnyba prie žemės ūkio ministerijos. Lietuvos respublikos seimo 1998m. lapkričio 24d. priimtas "Gyvulių veislininkystės įstatymas" ir žemės ūkio ministerijos patvirtinti poįstatyminiai aktai, pakankamai aiškiai reglamentuoja veislininkystės narių teises ir pareigas. Remiantis minėtais norminiais aktais žymiai padidėjo veislininkystės institucijų – galvijų gerintojų asociacijų vaidmuo.
Šiuo metu yra parengta veislininkystės programa 2001 – 2005 metams, kuri sudaro sąlygas didinti gyvulių produktyvumą, gerinti veislininkystę ir kryptingą selekciją. Šios programos tikslas yra pereinamuoju laikotarpiu pasiruo6ti stojimui į Europos Sąjungą. Joje numatyti visų gyvulių rūšių veislininkystės uždavinių sprendimo būdai, organizacinės priemonės ir valstybės rėmimo lėšų poreikis. (20;p.37).
Pieninių veislių galvijų pagrindiniai selekcijos uždaviniai ir tikslai per artimiausius metus yra didinti karvių pieningumą ir baltymingumą, išsaugoti pieno riebumą, tuo pačiu nepabloginant mėsinių savybių, spartinti prieauglio augimą. Keliamas uždavinys 2005 metams, kad kontroliuojamos karvės duotų 5100 kg, 4,0 – 4,2 procentų riebumo ir 3,2 – 3,3 procento baltymingumo pieno per metus. Iš vienos karvės turėtų būti gaunama 380 kg pieno riebalų ir baltymų. Nustatyta, kad pieningiausios yra Švedijos juodmargės, Švedijos žalmargės ir Holšteinų veislės karvės. Tačiau nustatyta ir tai, kad Švedijos juodmargių piene labai mažas baltymų ir nedidelis riebalų kiekis. Pagrindinių mūsų šalies karvių veislių – Lietuvos juodmargių ir Lietuvos žalųjų – kontroliuojamų karvių pieningumas ir pieno baltymingumas pagal Europos Sąjungos reikalavimus yra žemas.
Pažvelgus į praeitį matyti, kad visa veislininkystės sistema buvo suskilusi į kelias izoliuotas grupes, kurios vykdė nesuderintą gyvulių selekciją, nebuvo centralizuotos veisimo sistemos. Suprantama, kad Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, veislininkystės kokybišką darbą lemia specialistų kvalifikacija. Tad svarbu įsigilinti į gyvulių veisimo metodus ir teisingai juos pritaikyti praktiškai. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-08-18
DalykasVeterinarijos kursinis darbas
KategorijaVeterinarija
TipasKursiniai darbai
Apimtis20 puslapių 
Literatūros šaltiniai21
Dydis37.81 KB
Autoriusdarius
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2003 m
Klasė/kursas3
Švietimo institucijaLietuvos sveikatos mokslų universitetas
FakultetasGyvulininkystės technologijos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Veisimo metodai ir ju taikymas gyvulininkysteje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 20 puslapių 
  • Lietuvos sveikatos mokslų universitetas / 3 Klasė/kursas
  • 2003 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą