Palyginti dažna galvijų, avių ir kiaulių liga. Ja suserga gyvuliai, kai, sutrikus angliavandenių, riebalų ir baltymų apykaita, jų kraujyje padaugėja ketoninių kūnų: acetono, acetilacto ir betaoksisviesto rūgšties. Pagal susirgimo priežastį ketozė gali būti pirminė, atsirandanti dėl netinkamo, fiziologiškai nepagrįsto šėrimo, ir antrinė, arba simptominė, kuria suserga badaujantis, jau sergantys cukralige ar įvairiomis virškinimo organų ligomis gyvuliai.
Kiekviename gyvame organizme vyksta medžiagų apykaita (metabolizmas),t.y. įvairios medžiagos, tiek patenkančios iš aplinkos, tiek susidarančios organizme, kinta vykstant
fermentinėms reakcijoms.
Normaliai medžiagų ir energijos apykaitai, kad į organizmą nuolat patektų iš aplinkos reikiamų neorganinių ir organinių medžiagų, kad jos būtų virškinamos, panaudojamos ir pašalinami nereikalingi skilimo produktai. Nuo medžiagų apykaitos priklauso gyvulių augimas, vystymasis, veisimas ir produktyvumas.
Dauguma baltyminių medžiagų sunaudojama kūno audiniams atstatyti, o riebalai ir angliavandeniai energijai.
Kartu su baltymais, angliavandeniais ir riebalais medžiagų apykaitoje dalyvauja daugybė mineralinių medžiagų, vitaminų.
Dėl nesubalansuoto šėrimo, maisto medžiagų trūkumo ir staigių raciono pokyčių sutrinka melžiamų karvių sveikata. Šių priežasčių sukelti negalavimai paprastai vadinami medžiagų apykaitos ligomis.
Medžiagų apykaitos ligų sunku išvengti ir dėl kintančių karvių poreikių, kurie yra labai skirtingi įvairiais laktacijos ir užtrūkimo laikotarpiais. Svarbus vaidmuo, siekiant išvengti ligų, tenka pašarų kokybei ir ūkio valdymui.
Veršiavimosi metas ir pirmas laktacijos mėnuo yra sunkiausias laikotarpis melžiamoms karvėms. Dauguma problemų kaip tik tada ir atsiranda.
Veterinarijos gydytojų nuomone, svarbiausia priemonė, kad būtų išvengta medžiagų apykaitos ligų, yra profilaktika. Ji užkerta kelią infekcinėms ligoms, nes gyvuliai dėl sutrikusios medžiagų apykaitos patiria stresą, todėl susilpnėja jų atsparumas, karvės suserga mastitu, endometritu ir kitomis ligomis. Jeigu laiku nepasirūpinama šių ligų profilaktika, patiriama labai didelių nuostolių dėl nevaisingumo, sumažėjusio produktyvumo, padidėjusių veterinarinių išlaidų ir darbo sąnaudų. ...