Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Veterinarija>Galvijų veislininkystės sistema Lietuvoje

Galvijų veislininkystės sistema Lietuvoje

  
 
 
12345678910111213141516171819202122
Aprašymas

Įvadas. Pieninių galvijų veislininkystės sistema Lietuvoje. Produktyvumo kontrolė ir metodai. Galvijų ženklinimas. Galvijų veislinės vertės nustatymas. Kilmės patikrinimas kraujo grupių analizės metodu. Rinktinių karvių atrankos ir įvertinimo taisyklės. Veislinių buliukų atrankos ir vertinimo taisyklės. Bulių įvertinimas pagal palikuonis. Galvijų sėklinimą ir reprodukciją reglamentuojantys teisės aktai. Bendri galvijų veislininkystės organizaciniai tikslai ir priemonės tikslams pasiekti. Galvijininkystės veislininkystės plėtojimo tikslai ir priemonės. Išvados.

Ištrauka

Lietuva nuo seno gyvulių augintojų kraštas. Gyventojai jau seniai pradėjo rūpintis galvijų veislių gerinimu, panaudojant kultūrinių veislių gyvulius. Literatūros šaltiniuose aptinkama žinių, kad jau XVII amžiuje Radvilų ir Leono Sapiegos dvaruose buvo laikomi olandiški ir kitų veislių galvijai. Vienas iš Šiaulių ekonomijos valdytojų Platonas Zubovas 1801m. atsivežė iš Olandijos veislinių gyvulių. Tačiau iki XIX amžiaus antrosios pusės gyvulininkystė Lietuvoje buvo ekstensyvi, iš vietinių karvių tebuvo primelžiama apie 400 kg pieno per metus (Jukna, 1998).
Veislininkystė – tai organizacinių ūkinių, selekcinių – zootechninių ir veterinarinių priemonių kompleksas gyvulių produktyvumui išryškinti ir pagerinti. Gyvulių produktyvumas rodo bendrą žemės ūkio išsivystymo lygį. Gyvuliai naudingi žmogui, nes gyvuliniai produktai yra svarbūs mitybai. Apie 60 proc. organizmui reikalingų baltymų ir kitų medžiagų žmogus gauna vartodamas pieną, mėsą ir kiaušinius. Todėl gyvulininkystės vystymui, jos plėtojimui, visada buvo skiriamas reikiamas dėmesys. Jau pirmaisiais nepriklausomybės metais, buvo pradėta rūpintis Lietuvoje veisiamų gyvulių produktyviųjų ir veislinių savybių gerinimu. Ūkininkai buvo skatinami įsigyti ir auginti veislinius gyvulius, rūpintasi gyvulių produktyvumo kontrole, kūrėsi gyvulių produktyvumo kontrolės rateliai. Iš užsienio buvo įvežami produktyvūs veisliniai gyvuliai, kurie vėliau turėjo lemiamos įtakos šalies veislių sukūrimui (Jukna, 1998). .
Nuo seno Lietuvoje buvo veisiami juodmargiai, žalieji, žalmargiai ir kitokių spalvų galvijai. Siekiant kurti veislines bandas, prieškarinėje nepriklausomoje Lietuvoje buvo nusistatyta vietinius galvijus gerinti tik juodmargių ir žalųjų veislių reproduktoriais, o vėliau veisti tik tas grynas veisles. Tam į kergimo punktus iš užsienio buvo įvežami buliai (Jukna, 1998).
Lietuvos Respublikos Vyriausybė 1992m. Gegužės 13d. nutarimu Nr. 346 patvirtindama Valstybinę gyvulių veislininkystės programą , pripažino veislininkystės darbą kaip valstybinės svarbos dalyką ir nustatė, kad minėta programa ir Valstybinė veislininkystės tarnyba finansuojamos iš Lietuvos biudžeto lėšų. Lietuvos Respublikos gyvulių veislininkystės įstatymu reglamentuoti pagrindiniai gyvulių veislininkystės uždaviniai, gyvulių veislininkystės sistema, veislininkystės tarnybų veikla ir funkcijos, jų struktūrų padėtis privalomoji valstybinė gyvulių veislininkystės priežiūra. Tačiau funkcionuojanti šiuo metu gyvulių veislininkystės sistema dar nėra tobula, yra nemažai problemų trukdančių jai efektyviai funkcionuoti ir plėtotis, racionaliai naudoti valstybės lėšas (www.zum.lt). ...

Rašto darbo duomenys
DalykasVeterinarijos kursinis darbas
KategorijaVeterinarija
TipasKursiniai darbai
Apimtis20 puslapių 
Dydis38.06 KB
Švietimo institucijaLietuvos sveikatos mokslų universitetas
FakultetasGyvulininkystės technologijos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Galviju veislininkystes sistema Lietuvoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Kursiniai darbai
  • 20 puslapių 
  • Lietuvos sveikatos mokslų universitetas / 4 Klasė/kursas
  • Jukna
Pasidalink su draugais