Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Veterinarija>Kiaulių selekcijos programa

Kiaulių selekcijos programa

  
 
 
1234567891011121314
Aprašymas

Įvadas. Kiaulių paklausa Lietuvos respublikoje. Kiaulių produktyvumas ir pramoninis mišrinimas. Valstybės parama įgyvendinat kiaulių selekcijos programą. Išvados.

Ištrauka

Lietuvoje laikoma 1 057,4 tūkst. (2004 01 01) kiaulių, iš jų: 56 proc. auginama ūkininkų bei kitų gyventojų ūkiuose ir 44 proc. - žemės ūkio bendrovėse bei įmonėse. Labai daug gyventojų po keletą kiaulių laiko savo reikmėms, tačiau didžiausios jų grupės yra sukoncentruotos stambiuose kompleksuose ir veislynuose.
Bendroje mėsos gavyboje kiauliena vidutiniškai sudaro 50 proc. Tai rodo, kad kiaulininkystė yra tradicinė gyvulininkystės šaka.
Remiantis mokslinių tyrimų, Valstybinės kiaulių veislininkystės stoties informacinėje sistemoje sukauptais kiaulių produktyvumo duomenimis bei Europos Sąjungos ir kitų šalių patirtimi, Lietuvoje veisiamos kiaulės grupuojamos taip:
• motininė veislė – Lietuvos vietinės, Lietuvos baltosios, didžiosios baltosios ir jorkšyrai;
• tarpinė veislė – landrasai;
• tėvinė veislė – diurokai, pjetrenai, hempšyrai bei jų ir tarpinės veislės hibridai.

Didžiosioms baltosioms priskiriamos Vokietijos, Anglijos, Danijos ir Olandijos selekcijos didžiosios baltosios, jorkšyrams – Švedijos, Norvegijos ir Olandijos selekcijos jorkšyrai, landrasams – Vokietijos, Danijos, Suomijos, Švedijos, Norvegijos ir Olandijos selekcijos landrasai. Panašios įvairių šalių selekcijos kiaulės vadinamos tam tikra veisle, neminint tų šalių, iš kurių jos kilusios arba buvo importuotos, pavadinimo. Toks veislių grupavimas kiaulių veislininkystės apyskaitose pradėtas nuo 2003 metų.
Lietuvoje, kaip ir kitose išvystytos kiaulininkystės šalyse, kiaulės veisiamos piramidės principu. Pirmoje vietoje (piramidės viršūnėje) yra aukščiausios grupės veislynai, kuriuose įvairių veislių kiaulės gerinamos grynuoju veisimu. Antroje vietoje – pirmos grupės veislynai, kuriuose dauginamos grynaveislės kiaulės ir pirmos kartos (F1) mišrūnės kiaulaitės bei kuiliukai ruošiami tolimesniam veisimui (pramoniniam mišrinimui). Apatinė grandis – kompleksai ir kiti prekiniai ūkiai, vykdantys pramoninį mišrinimą bei auginantys dviejų, trijų ar daugiau veislių mišrūnus mėsai.
Šalyje įvairių veislių veislinį prieauglį augina ir platina 49 kiaulių veislynai, kuriuose 2004 m. pradžioje buvo laikoma 70 374 kiaulės, iš jų: 5 469 paršavedės ir 291 kuilys. Pastaraisiais metais bandos struktūroje paršavedžių ir kuilių santykis nusistovėjo, t.y. beveik nekito. Veislynuose paprastai auginama 7-8 proc. paršavedžių ir 0,3-0,5 proc. kuilių nuo visų kiaulių. Juose kiaulių selekcija nukreipta jų vislumui ir pieningumui didinti, penėjimosi ir mėsinėms savybėms gerinti.
Pernai patvirtintos naujos veislinių kiaulių produktyvumo kontrolės, vertinimo ir informacijos teikimo taisyklės. Veislinių kiaulių produktyvumo duomenys kaupiami ir analizuojami veislininkystės apskaitos informacinėje sistemoje. Neseniai įsigaliojo Lietuvos baltųjų, didžiųjų baltųjų, jorkšyrų ir landrasų kuilių, paršavedžių bei veislinio prieauglio vertinimas BLUP (angl. best linear unbased prediction) metodu, kuris naudojamas visose ES šalyse. Pagrindinis BLUP metodo privalumas nustatant veislinę vertę yra tas, kad aplinkos sąlygos, turinčios įtakos kiaulių produktyvumui ir kitiems rodikliams, neiškreipia vertinimo rezultatų. Be to, šiuo metodu nustatoma gyvulio genetinė vertė yra tuo tikslesnė, kuo daugiau įvertinama gyvulio giminaičių duomenų.

Šio darbo tikslas yra ištirti kiaulių selekciją ir jos programą. Nustatytam tikslui įvykdyti iškeliami tokie uždaviniai:
• Nustatyti kiaulių paklausą;
• Išanalizuoti kiaulių produktivumą Lietuvoje;
• Išnagrinėti valstybės paramos objektyviškumą įgyvendinant kiaulių selekcijos programą; ...

Rašto darbo duomenys
DalykasVeterinarijos kursinis darbas
KategorijaVeterinarija
TipasKursiniai darbai
Apimtis12 puslapių 
Literatūros šaltiniai6
Dydis17.58 KB
AutoriusPaule
Viso autoriaus darbų25 darbai
Metai0 m
Klasė/kursas3
Švietimo institucijaLietuvos sveikatos mokslų universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Kiauliu selekcijos programa [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 12 puslapių 
  • Lietuvos sveikatos mokslų universitetas / 3 Klasė/kursas
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą